Porozumienie osiągnięte z pomocą mediatora jest wielokrotnie szybsze i tańsze niż rozprawy sądowe.
Konflikt jest naturalnym zjawiskiem w relacjach międzyludzkich. Sztuką natomiast jest znalezienie satysfakcjonującego dla wszystkich zaangażowanych w niego osób rozwiązania. Na to właśnie pozwala mediacja. Dzięki pomocy bezstronnego mediatora i w poufnej atmosferze można zmienić konflikt w efektywną współpracę lub korzystne jej zakończenie.
Z mediacji można skorzystać zarówno w trakcie już rozpoczętego postępowania sądowego, jak i przed złożeniem pozwu w sądzie. W przypadku mediacji ze skierowania sądu, mediator dostarcza do sądu protokół z mediacji i treść ugody (jeśli została zawarta). Po zatwierdzeniu przez sąd ugoda jest prawomocna i kończy postępowanie sądowe. Jeśli ugoda nie została zawarta, strony uczestniczą w dalszym procesie sądowym. Ugodę zawartą przed mediatorem w mediacji umownej również można złożyć w sądzie do zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu przez sąd ugoda zawarta przed mediatorem uzyskuje moc prawną ugody zawartej przed sądem. Jeśli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji (sprawy o zapłatę), sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. Otrzymując klauzulę wykonalności, w przypadku braku otrzymania płatności od dłużnika, można skorzystać z postępowania komorniczego już z pominięciem sądu.
Korzyści z udziału w mediacji:
z reguły jest szybsza i tańsza niż postępowanie sądowe
ugoda zawarta przed mediatorem, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody sądowej
jest poufna (konflikt zachowany w poufności pozwoli na zadbanie o wizerunek firmy; w razie wstąpienia na drogę sądową nie można wykorzystywać informacji pozyskanych w trakcie mediacji przeciwko drugiej stronie)
ugoda w mediacji oznacza satysfakcję wszystkich stron konfliktu (nie ma przegranych)
pozwala stronom decydować o rozwiązaniach (nie oddaje się swoich spraw w obce ręce)
zapobiega powstawaniu kryzysu
może poprawić efektywność pracy
pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji i umożliwia dalszą współpracę
pozwala poznać i zrozumieć potrzeby własne oraz drugiej strony
W swoich mediacjach zapraszam do wejścia do strefy dialogu. Dialog to coś o wiele trudniejszego niż rozmowa. Wymaga umiejętności słuchania, cierpliwości, otwartej postawy, wzajemnego szacunku, asertywności, akceptacji… Można ze sobą rozmawiać i się nie słyszeć. Nie rozumieć sensu słów, ukrywać własne poglądy, grać fikcyjną rolę. Istotą dialogu natomiast jest tolerancja drugiej osoby i próba zrozumienia sensu jej słów. Dlatego właśnie dialog jest szansą na zrozumienie i porozumienie. Jest poszukiwaniem możliwości w atmosferze spokoju, kultury i taktu.
PROWADZONE MEDIACJE
Prowadzę mediacje w sprawach gospodarczych, pracowniczych i innych cywilnych (z wyłączeniem rodzinnych). Są to sprawy zarówno ze skierowania sądu, jak i mediacje umowne (bez wszczęcia postępowania sądowego, na podstawie umowy ze stronami.
Mediacje pracownicze
Konflikty dotyczą najczęściej m.in. niewłaściwej komunikacji, różnych wartości, różnej interpretacji przepisów prawnych, dyskryminacji, mobbingu i innych zachowań niepożądanych w miejscu pracy, oceny efektów czy organizacji pracy.
Mediacje cywilne
Prowadzę mediacje w również w sprawach cywilnych, takich jak podział majątku (po rozwodzie), spory dotyczące najmu lokalu czy spory sąsiedzkie.
Mediacje gospodarcze
Z mediacji mogą skorzystać podmioty gospodarcze, które są w sporze z klientami, kontrahentami, innymi organizacjami czy instytucjami.
STANDARDY PRACY
Pracuję zgodnie ze standardami Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, kierując się zasadami:
- Dobrowolności – zarówno uczestnictwo w mediacji, jak i zawarcie porozumienia są dobrowolne
- Neutralności – mediator jest neutralny wobec przedmiotu sporu
- Bezstronności – mediator jest całkowicie bezstronny wobec uczestników mediacji
- Poufności – mediator i strony konfliktu dbają o poufność mediacji
- Rzetelności informacji – mediator informuje strony o istocie i przebiegu informacji
- Profesjonalizmu – mediator dba o wysoki poziom swoich kwalifikacji zawodowych
- Współpracy – mediator współpracuje (pozwala stronom na współpracę) z innymi specjalistami dla dobra postępowania mediacyjnego